| PFE500F-12 | PFE500F-28 | PFE500F-48 | |
| Input voltage range | AC85~265V | ||
| Power factor | 0.95 | ||
| Effeciency (typ) | 81% / 83% | 84% / 86% | |
| Nominal output voltage | 12VDC | 28VDC | 48VDC |
| Max. output current | 42A | 18A | 10.5A |
| Max. output power | 504W | ||
| Parallel operation | N+1 redundant operation. Output current balancing (PC terminal) | ||
| Cooling | Conduction cooling | ||
| Safety standard | Approved by UL60950-1、CSA 22.2 No.60950-1、EN60950-1 | ||
| Withstand voltage | Input/output terminal to baseplate : 3.0kVAC for 1min | ||
Product lineup
|---|---|---|---|---|---|
| PFE500F-12 | AC85~265V | 6.8A / 3.4A | 12VDC | 42A | 504W |
| PFE500F-28 | AC85~265V | 6.4A / 3.2A | 28VDC | 18A | 504W |
| PFE500F-48 | AC85~265V | 6.4A / 3.2A | 48VDC | 10.5A | 504W |